Kallis lugeja! Kell on 1:23 öösel, ma kuulan parimaid Mozarti palasid ning kirjutan seda postitust. Kas mul on unegraafik paigast või miks ma oma ööd nii veedan? Tegelikult on mul unegraafik ilusasti paigas, aga viimastel päevadel sain erinevatelt podcastidelt, inimeste nõustamistelt, koolitustelt ja raamatutest nii palju mõtteid just ühel teemal, mida tahan teiega jagada- “Võta vastutus”. See tunne on mul juba mõned päevad olnud, see on aina kasvanud ja nüüd tunnen kuidas ma ei suuda seda enam enda sees hoida ja pean selle kirja panema. Head lugemist!
Ma olen loonud oma karjääri valdkonnas, mida paljud inimesed kardavad ning täielikult ei mõista. Tegutsen ju otsemüügivaldkonnas ja aitan inimestel luua omaenda otsemüügi organisatsioone. Ma ei väida, et olen mingi suur tegija või maailma edukaim ettevõtja, aga mulle meeldib mõelda, et iga päev õpin ma midagi uut, hoian ikka oma mentoritelt nööbist kinni ja proovin päev-päevalt saada paremaks. Olen alati mõelnud, et kuidas mõned inimesed meie valdkonnas väga kiirelt lõpetavad ja alla annavad ning teised nagu mina jätkame ja võtku mis võtab aga me tegutseme kuniks saame edukaks. Otsemüügivaldkonna suurim miinus ja pluss minu arvates on see, et igaüks saab ilma suure rahalise panuseta hakata looma enda ettevõtet. Miks on see miinus? Sest enamus inimesi ei mõtle nagu ettevõtjad ja hakkavad ehitama oma äri kui palgatöötajad ning nad ei võta omanikuna vastutust. Võta vastutus!
Võta vastutus – mida see tähendab?
Ma loodan, et sa tõesti saad aru sellest mõttest, mis ma proovin edasi anda, sest kui sa jälgid seda põhimõtet ükskõik mis valdkonnas, siis oled kindlasti palju, palju edukam kui ilma selle põhimõtteta. Võta vastutus kui ettevõtja. Võta vastutus igas oma eluvaldkonnas. Ma tõesti usun, et enamus inimesi ei tee seda. Võta vastutus! Kuidas? Milles? Mida ma sellega mõtlen?
Vastutus on see kui mõistad, et kõik sõltub sinust ja ainult sinust ning lõpetad ülejäänud asjade üle virisemise ja kaeblemise. Ma loodan, et ma astun nüüd kellelegi teist natukene kanna peale, sest siis sa tead, et see on see valus koht, millega pead tegelema. Kui sa ei tule rahaliselt toime, su töökoht ei meeldi sulle või su elukaaslane ei meeldi sulle, siis sina oled kõiges süüdi. Sa ise valisid selle töökoha, elukaaslase või rahalise seisu ning sinu otsus on seda muuta. Aga Kasper, ma ei valinud seda, toda ega kolmandat. STOPP! Niimoodi räägib ohver ja see kõik võib tõsi olla, aga ikkagi, sa pead võtma vastutuse, et midagi muuta ja lõpetama enda võrdlemise teistega.
Vastutus – Minu lugu
Ma usun, et inimesed, kes mind teavad võivad öelda kui ühest suust, et minust suurt virisejat ei ole. Isegi kõige mustemas olukorras olen orienteeritud lahendustele ja sellele, et mina vastutan oma elu eest. Kuidas ma selleni jõudsin? Mina pean taas tänama selle eest oma mentoreid, Network 21 koolitussüsteemi ja Amway ärivõimalust ning see on ka põhjuseks miks usun, et iga inimene peaks olema siin ärikeskkonnas ja koolitustel, et saada sarnane suhtumine vastutuse võtmisesse.
Kui ma olin just alustanud, siis mulle öeldi, et kui ma tahan, et mind tõsiselt võetakse peaksin minema seminarile. Seminarile, mille jaoks mul raha ei olnud. Mul ei olnud sissetulekut, käisin koolis ja sellist kontseptsiooni nagu taskuraha mul ei olnud. Rohkem kui üks põhjus miks mitte minna.
Natukene hiljem räägiti mulle, et kui tahan luua otsemüügi valdkonnas enda äri oleks väga hea eeskuju tekitada vähemalt 200 eurone kuukäive isiklikult iga kuu. Mul ei olnud algul kliente, mul ei olnud ka sissetulekut ning mu perekond ja tuttavad ei soovinud mind alguses toetada. Veel üks põhjus miks mitte seda soovitust täita.
Lisaks kõigele öeldi, et sa ei pea seda kõike tegema, aga kui tahad tõesti arendada oma ettevõtet, siis meil on erinevad materjalid, raamatud, podcastid jne, mille peaksid endale ostma, et kõige kiiremini ja paremalt kasvada. Minu, kui noore õpilase jaoks, tekkis siin väga tähtis efekt. See olukord tekitas mulle kohe alguses ettevõtja mõtteviisi. Tavaliselt alustavad inimesed ettevõtlusega investeerides väga suuri summasid. Otsemüügis aga pole see vajalik ja piisab paarisajast eurost. Õnneks polnud minul, kui õpilasel, isegi sellist raha, aga ma otsustasin mitte öelda, et ma ei saa, vaid suhtuda asja kui ettevõtja ning leida lahendused. Ja ma otsisin lahendusi kuniks ma need ka leidsin.
Lahendustele orienteerumine tegevustes
Kui oli vaja hakata oma ärimeeskonda kasvatama, siis jagasin enda visiooni ja oma äri kõigile, mis liikus. Kas see oli tark tegu? Võib-olla mitte, äkki ma ei teinud ma seda ka kõige osavamalt, aga ma tegin seda, sest tundsin, et see on minu äri ja pean seda kõigile jagama. Ma suhtusin sellesse kui omanik. Paljud inimesed ei julge rääkida sellest, millega nad tegelevad, sest mis siis kui neile see ei meeldi või nad ütlevad, et olen loll ja see ei tööta. Kui sa võtad äris vastutuse, kui sa võtad oma elus vastutuse, kui sa võtad oma suhtes vastutuse siis sind ei huvita kellegi teise arvamus. Sa ei räägi sellest, et avaldada muljet oma mentoritele või partneritele. Sa teed seda, sest sa tunned, et see on sinu äri. Kui keegi ütleb ei, siis sa jätkad.
Kui su parim sõber üritab sind sellest päästa, siis sa jääd endale kindlaks. Kui su pere ei toeta seda ja ütleb, et tegele millegi kindlamaga, siis sa jääd endale kindlaks. Mõistate kuhu see jutt läheb? Kui sa oled ettevõtja ükskõik mis valdkonnas siis ma usun, et sa oled neid olukordi tundnud ning läbi selle sisemiselt haiget saanud. Kui sa oled töötaja, õpilane või inimene, kes tahab saada ettevõtjaks, siis see võib kõlada kui lollusena. Kui sul on aga omaniku tunne, kui sa võtad vastutuse kui omanik, siis sa saad aru mida ma mõtlen. Kunagi ei tule kõik inimesed sinu visiooniga kaasa. Traditsioonilises äris on isegi raskem, mitte keegi ei toeta sind. Oled aga võtnud suure laenu või teinud suure investeeringu ning see paneb sind jätkama. Meie valdkonnas sa ei ole ju põhimõtteliselt midagi investeerinud ning lisaks on sul on mentorid, kes sind toetavad.
“See ei toimi minu jaoks.” “Otsemüük ei toimi.” “Minu sõbrad ei ole sellised.” “Ma liitusin liiga hilja.” “Ma vahetaksin tööd, aga olen liiga vana.” “Ta tegelt ei meeldi mulle, aga temaga koos on mugav.” “Poleks mul seda probleemi..” jne jne. Tegelikult… Sa lihtsalt ei ole võtnud vastutust oma äris ja elus. Võta vastutus! Ole ettevõtja oma peas, siis saad olla ka päriselt ettevõtja!
Edu valem
Kui tunneme hirmu, siis see tähendab, et oleme tegemas midagi, mida me peame tegema, et kasvada.
Ma tahaksin lõpetada ikka positiivse ja julgustavana, nagu mulle meeldib alati olla. Ükskõik milline on su minevik või olevik- sa võid muutuda. Võttes vastutuse oma elus mõistad, et kõik on sinu kätes ning see tekitab väga tugeva ja positiivse tunde. Nii sa võtad vastutuse oma edu eest ja otsustad mitte kedagi süüdistada. Nii sa ei otsi ühtegi vabandust. Õpid olema piisavalt tark ja humble, et küsida nõu ja teada, et sa pole kõiges kõige targem. Kui neid asju teed võid saavutad kõik, mida sa soovid. Miks pole mul täna nii suur äri kui ma tahaksin? Ma pole aidanud nii paljusid inimesi ja teinud nii palju tööd, kui ma oleksin pidanud. Me võistleme tegelikult ainult iseendaga ja eesmärk on iga päevaga saada paremaks. Ma olen täna taas väga aktiivselt otsimas partnereid, kes tahavad võtta vastutuse, luua midagi iseendale ja muuta enda elu! Selle jaoks pean aga võtma täielikult vastutuse ja selle nimel töötama!
Mul on tegelikult jagada teile väga palju huvitavat. Teeme juba viiendat nädalat LIVE’i YouTube’is, online ja offline üritusi jne, aga sellest juba järgmine kord! Tundsin, et vastutuse võtmine on nii tähtis teema, et teen sellest ühe blogipostituse, mida saan ise iga kord lugeda, kui seda unustama hakkan. Olge terved, tublid ja andke mulle julgelt tagasisidet! Kui leidsid siit midagi kasulikku või tead kedagi, kes peab seda lugema, siis jaga seda julgelt!
Eelmise postituse LEIAD SIIT