Miks jätsin Start-up ettevõtte ja mõned mõtteterad sellega seoses
Mõtlesin, et jagan paari mõtet, mis tekkinud ja ehk kõnetan kedagi. Sain täna suhelda ühe vahva inimesega, kes palus, et aitaksin ja annaksin nõu kuidas oma eesmärkidele lähemale jõuda. Leppisime kokku, et proovime kas läbi interneti või päriselus kokku saada iga 2-4 nädala tagant, et saaksime ta viia enda eesmärkidele ja unistustele lähemale.
Tänasel kohtumisel arutasime prioriteetide üle ja sellega seoses rääkisin ühest enda otsusest, mis paljudele siiani küsimusi tekitab. Miks tulin ära CheckSpoti Start-up-ist? Kõik tundus ju hästi minevat ja me isegi kaasasime suuri rahasid. Ma arvan, et selle taga on üks suur tarkusetera, mida mõtlesin teile jagada. Aga algul- mis see CheckSpot siis ikkagi oli/on ja kuidas ma sinna jõudsin?
Mis on CheckSpot ja kuidas ma sinna sattusin?
CheckSpot on mobiilirakendus, mille peamine idee on pakkuda ajapõhilist hinnastamist toidukohtades. Kui restoranis/kohvikus vähem kliente, siis on hinnad 30-50% allahindlusega. Kui kliente on piisavalt, siis soodustust ei ole. Kohvikud saavad oma tühjad kohad täidetud, kliendid saavad soodukat. CheckSpot saab protsendi iga kliendi pealt. Nagu Uber või Taxify aga toidumaailmas.
CheckSpot-ti tööle saamisega on ka vahva lugu, mida olen ma kusjuures jaganud ka Saku Suurhalli laval. Olin selleks hetkeks tegelenud Amway ja N21-ga juba paar aastat. Ühel päeval oma mentoriga maha istudes mõtlesime, et võiksin proovida oma äris õpitut ka rakendada muude asjadega. Mõeldud tehtud! Kuna lisaks meie ärile on selle mentori puhul tegemist inimesega, kes on töötanud personali värbamise alal, siis aitas ta mul koostada väga professionaalse CV ja panime paika mõned ideed kuhu võiks kandideerida ning mida proovida. Silma jäigi CheckSpot.
Kuidas sain CheckSpot-ti tööle?
Otsiti business developeri, kes tahab olla alustavas, suure potentsiaaliga Start-up ettevõttes ning olla osa selle eduloost. Nõuti vähemalt 2a kogemust B2B müügis. Nagu hiljem ettevõtte omanikult teada sain, kandideeris sellele kohale 100 inimest. Kõigil teistel kanditaatidel oli suurem töökogemus ja parem haridus kui minul. Kuidas mul läks? Töövestlusel mainisin, et minu põhifookus on enda ettevõte koostöös Amway ja N21-ga. Tööandja reaktsioon oli huvitav. Ta uuris minult kas käin N21 seminaridel. Ta ütles, et just nendelt seminaridelt sai ta ise teadmised, oskused ja suhtumise, mis aitas tal ehitada ülesse enda 4 ettevõtet. Ja lisas: “Kas sa oleksid nõus mulle ka järgmise seminari pileti muretsema? Ja muide… Sa oled tööle võetud!” Wow… See oli kogemus.. Ma ei olnud veel saanud võimalust oma oskusi rakendada, kui siis ainult vestlusel, aga ettevõtete nimed tegid minu eest juba suure töö ära.
Alustasin koostööde sõlmimist erinevate Tallinna restoranidega. Hiljem tegin Tallinna ülikoolides erinevaid kampaaniad, et saada inimesi meie app-i kasutama. Alustasime nii, et app ei töötanud. Mäletan, kui kohtusin ühe Ülemiste keskuse kohviku omanikuga ja kohale jõudes sooviti näha rakendust. Hakkasin siis rakendust näitama, aga rakendus ei läinud tööle… Mingil huvitaval kombel ta ei tahtnud meile partneriks tulla. 😀
Edasine
Mida rohkem aega edasi, seda paremini saime app-i tööle, rohkem ettevõtteid partneriks ja rohkem inimesi app-i kasutama. Tänu sellele jõudsime ka rahade kaasamiseni, jõudsime Ajujahi top 30-ne sisse jne. Ja siis kui olime saanud kinnituse, et saame investoritelt rahastuse ja asi hakkab tööle minema, otsustasin, et lähen minema.
Miks? CheckSpot-is töötamine oli kindlasti minu jaoks tohutu kogemus. Start-up ettevõttes pole 8-5-ni tööpäevad. Sa võid ju 8-6-ni kontoris/tööl olla, aga peale seda töötad kodus veel edasi. 24/7 pead olema mõtetega asja juures ja genereerima uusi ideid, kuidas arendada rakendust veelgi kaugemale. Mäletan selgelt ühte päeva, kui läksin lõunale ja mõtlesin, et huvitav… Ma pole kaua söönud.. Hakkasin mõtlema ja viimati olin söönud täpselt 24h tagasi. Kuna koguaeg oli kiire olnud ja peale tööpäeva tegin kohe enda äri kohtumisi ning suhtlesin inimestega, siis ma ei jõudnud sellele mõelda, et kõht on tühi. Sellest tulenevalt oli esimene hetk, kus korraks peatusin ja taipasin, et pole kaua söönud alles 24 tundi hiljem.
Minu mentorite soovitus
Sain tol hetkel oma mentoritelt ühe soovituse või mõtte. Öeldi, et kui ma üritan teha kahte karjääri korraga, ei jõua ma kumbagi teha. Loomulikult on okei käia tööl ja alustada enda ettevõtluse, teise töö või mõne hobiga selle kõrvalt. Kui aga töötad mitme projektiga, kus kõigis genereerid pidevalt uusi ideid ja annad kogu oma fookuse ja tahte selle kasvule, siis hakkavad erinevad projektid üksteist segama. Ma pidin tegema otsuse! Kas valin CheckSpoti, millel tundus olevat tohutu potentsiaal ja võimalus saada väga heale palgale, või.. Minu naljakas väike Amway äri.. Millega tol hetkel teenisin mitmeid kordi vähem kui tööl käies.
Miks ma tegin otsuse Amway ja N21-ga oma äri loomise kasuks? Sest ma olin näinud suurt pilti ja seda potentsiaalset tulevikku, mida see võis mulle pakkuda. CheckSpot oli töökoht hea palgaga, aga oleksin teinud seda kellelegi teisele ja poleks iseendale midagi loonud. Amways ja N21-es nägin võimalust. Ükskõik kui kaua see mul võtab, ükskõik kui palju pean õppima, üks hetk saab olema mul äri, mis toimib ilma minu aktiivse panuseta mitmes riigis ja ma saan olla, nii rahaliselt, kui ka ajaliselt vaba. Lisaks, kui täiesti aus olla, siis nende aastate jooksul on esinemine, inspireerimine ja inimeste silmades selle leegi nägemine, kui neis tärkab jälle lootus, et nende unistused ja eesmärgid võivad täituda. See on minus nii erilise tunde tekitanud, et Start-up CheckSpot oleks mulle võinud ükskõik mis raha pakkuda.. Seda emotsionaalset osa ei olnud ta mulle kunagi pakkunud ega hakanud pakkuma ka.
Korraga saab olla ainult üks fookus
Kui nüüd kogu see lugu viia kokku sellega, millest rääkisime inimesega, keda nõustasin, siis korraga saab olla ainult üks fookus. Lihtsaim viis sõda kaotada on sõdida kahel rindel. Kui sa tunned tõesti südames, et tahad luua mingit asja endale, võta see fookus, keskendu sellele ja anna sellele oma energia ja aeg. Kui hakkame püüdma mingit isiklikku eesmärki, olgu selleks kas hea füüsiline vorm või oma ettevõte, siis ei ole ju reaalne, et tuleme töölt ära, lõpetame lähedastega suhted ja fokuseerime ainult selle, mida luua tahame.
Nõustamise näitel oli sellel inimesel juba kool ja töö, mida peab tegema kindlasti, et ära elada. Ma usun, et lahenduseks on see, et me teeme vajalikke asju- käime koolis, käime tööl. Ning lihtsalt oma pisikese vaba aja arvelt peame suutma end sundima tegema asju, et oma unistused ellu viia. Uskuge mind, kui hakkate tegutsema läheb see iga päevaga aina lihtsamaks ja leiate need võimalused. Nagu on öeldud- 8-5-ni pole keegi oma esimest miljonit loonud. Aga enamik esimesi miljoneid on loodud 5-8-ni (peale tööpäeva).
Nii et sõbrad..
Ärge kartke püüdmast oma unistusi. Ärge langege sädeleva eseme sündroomi küüsi, vaid järgi oma unistusi. (Sädeleva eseme sündroom- Kohe kui märkad midagi, mis tundub natukene säravam ja huvitavam kui su praegune tegevus vahetad oma eesmärgi välja.) Mina avastasin, et Start-up CheckSpot oli saamas minu sädelevaks esemeks, mis hoidis mind enda unistustest eemal. Mis on sinu sädelev ese või probleemne koht? Kirjutage ja jagage mulle oma mõtteid ka! 🙂
Lisan lõpetuseks siia video, kus räägin CheckSpot-ti tööle saamise lugu ja muid vahvaid asju, mis on juhtunud. See esinemine on siiani olnud minu jaoks kõige suuremal laval- Saku Suurhallis. See tunne, mis peale seda esinemist oli, kui inimesed tulid rääkima ja tänama, oli imeline! See hetk oli see, kus teadsin kindlalt, et teen õiget asja ja ei jäta seda kunagi. Pisikene unistus, mis polnudki nii pisike, täitus!
Loe minu järgmist postitust siit!