Sain eelmisel nädalal läbi Instagrami mõned huvitavad küsimused. Jagan ka teile nii neid küsimusi kui ka minupoolseid vastuseid. Vahvat lugemist!

Tere! Olen Anett ning mäletan Sind ja su lugu Pärnu Koidula Gümnaasiumis esinemisest. Nüüd on aeg edasi läinud ja õpin uues koolis. Sellega seoses oleks mul kooli jaoks vaja teha huvitav intervjuu. Kas oleksid nõus vastama paarile küsimusele sisukalt? Ma saadaksin küsimused meilile, tähtaeg oleks hiljemalt neljapäevaks (8.10) ja intervjuud ei avalikustata mitte kuskil. Kui ei leia aega ega tahtmist on see ka OK!

Tere Anett! Väga vahva, et sulle meelde tulin! Vastaksin heameelega! Loodan, et vahepealne aeg on edukalt läinud ja Koidula esinemisest midagi head kaasa võtsid!

PS! Nimi on muudetud.

Kui lihtne on tänapäeval noortel  alustada edukat ettevõtet? 

Eestis juriidiline alustamine on väga lihtne, ehk ettevõtlusega alustamine ei ole kindlasti keeruline. Kui lihtne on alustada edukat ettevõtet.. Ma võin olla naiivne, aga kui sul on tõsine tahe ja kirg, siis see on kõigile teostatav. Kas see on lihtne? Edu pole kunagi lihtne. Kui noor alustab täna millegiga mille vastu on tal kirg ja tal on olemas tööeetika, siis see on kindlasti võimalik. Tähtsaks osaks on loomulikult ka kontaktvõrgustik ja tutvused, aga neid, ma usun, on Eestis lihtne tekitada. Oleme siiski väike riik, kus kõik teavad kõiki.

On ettevõtlus tänapäeval populaarne? Miks? 

Tooksin välja Amway ettevõtlusuuringu (AGER https://majandus24.postimees.ee/4438047/uuring-enam-kui-pooled-eestlased-tahavad-saada-ettevotjateks ) mis räägib numbritest. Üle poole eestlastest tahavad saada ettevõtjaks. Miks? Usun, et eelnevad kriisid (2008) ja praegune kriis tõestab, et palgatöö ei ole nii turvaline ja kindel nagu eelnevalt arvati. Tahetakse olla oma aja peremehed ja unistatakse aina rohkem sellest, et ehk on võimalik luua midagi sellist, mis oleks töö ja hobi koos. 

Edukaks ettevõtjaks võib saada igaüks või peab sees olema n-ö ettevõtja pisik, mis viiks eduni? 

Minu uskumus on kindel, ma usun, et igaüks võib saada edukaks ettevõtjaks. Loomulikult peab õppima ja ületama oma hirme, aga tänaseks omame nii palju platvorme ja ettevõtluse toetusprogramme, mis aitavad teha esimesi samme edukaks ettevõtjaks saamisel. Nii nagu vanasõna ütleb, kui sant ei taha kõndida, ei saa teda sundida ka. Ehk kuna töötan ise valdkonnas, kus aitan inimestel alustada ettevõtlusega ja mõned neist on eelnevalt täiesti rohelised(pole millegagi kunagi tegelenud). Võin kindlalt väita, et kui sul on sisemine tahe ja unistus, siis kõik on võimalik. Lühidalt, edukaks ettevõtjaks võib saada igaüks, aga igaüks ei saa edukaks ettevõtjaks, sest ta ei ole valmis piisavalt pingutama, panustama ja ületama raskuseid, kuid mingeid isikuomadusi vms otseslt vaja ei ole, mis tagavad edu.

Kelleks unistatsite saada lapsena?

Ma ei tea miks, aga presidendiks. Ehk kunagi saan ka 😀

Mis viis teid kokku Amwayga ning kuidas kirjeldaksite oma kogutud kogemusi selles firmas? 

Usun, et kõige tähtsam on mõista, et ma valetaksin kui ütleksin, et olen Amways. See tähendaks, et oleksin Amway töötaja ja seda ma pole. Olen lihtsalt koostöö partner Amway ja Network TwentyOne süsteemiga. Nii, et kogutud kogemused Amwayst ja mis sellest olen õppinud, olen õppinud nende partnerina. 

Mis viis mind kokku Amwayga? Põhikoolist teadsin paraleelklassivenda, kellega hiljem koos keskoolis käisime. Kuna tema peres olid ettevõtjad ja nägin, et nende peres on aeg ja raha tasakaalus, siis hakkasin uurima rohkem. Mind ei ole keegi kunagi Amwayga partneriks kutsunud. Leidsin inimesed kes koostöös Amwayga olid suured rahvusvahelised ärid ehitanud ja käisin neile niikaua pinda kuniks nad olid nõus mind ka õpetama. Need on inimesed, kellele olen elu lõpuni tänulik, sest need loendamatud tunnid ja energia, mis nad panustanud minu arengusse on teinud minust selle inimese kes täna olen. 

Kogemused Amwayga koostööst – Mainin mõnikord ka oma partneritele, et kui hakkasin tegema koostööd Amwayga ja nende inimestega olin „roheline leht“. Kõik mis mul tänaseks on tulnud, on vähemal/suuremal määral seotud kas selle firma või nende partnerite ja mentoritega. Õppisin tööeetikat, kuidas tegeleda ei-dega, kuidas juhtida ja luua suhteid teistega, kuidas avalikult esineda, kuidas ületada oma hirme, kuidas tekitada endale õppimisharjumus jne. 

Loomulikult ei teinud ei Amway, N21 ega mu mentorid minu eest midagi ära, aga nad andsid mulle kätte need võtmed ja suuna kuhu liikuda. Öeldakse, et otsemüügi valdkond on väga hea viis ettevõtluse õppimiseks ja võin kinnitada, et kui oled suuteline otsemüügi valdkonnas edukaks saama, võid võtta ükskõik mis teise valdkonna ja kasutada neid teadmisi seal. Kuidas neid kogemusi kirjeldaks? Väga õpetlikeks ja harivaks. Ma usun, et kooliharidus on vajalik, aga väga tähtsad on ka oskused, kuidas juhtida ennast, kuidas juhtida inimesi, kuidas luua suhteid, kuidas mõista inimesi jne. Neid asju koolis aga mulle vähemalt ei õpetatud, neid õpetas see äri.

Kas koolides noortele esinemine ja nende inspireerimine annab ka Teile uut inspiratsiooni? 

Kindlasti! Pole olemas paremat tunnet kui peale esinemist mõni inimene tuleb rääkima ja ütlema, kuidas teda kõnetasin või inspireerisin. Olen läbi esinemiste jõudnud erinevate inimesteni, kellel olen nõustamise ja mentorlusega aidanud oma eesmärke saavutada. Lühidalt, esinemine ja inimeste inspireerimine on minu südame hääl, mis toob endale ka tohutult energiat.

On see tõsi, et tänapäeva suunamudijate taga peituvad ühed edukaimad ettevõtjad? 

Ma usun, et suunamudijad on tulevik, sest aina vähem usaldame reklaame jms, aga usaldame inimesi, keda jälgime ja kellega suudame samastuda. Suunamudijad oskavad kasutada enda jaoks sotsiaalmeediat ja teha sellest ettevõtlus. Arvan, et suunamudijad on uus ettevõtlusvorm ja neid, kes sellega ära elavad, võib pidada edukaks ettevõtjaks, aga kindlasti ei kao kuhugi tavalised ettevõtjad.

Mida soovitaksite mistahes vanuses inimestele, kes tahaks, kuid ei julge, alustada oma ettevõttega? 

Mulle meeldib üks näidisolukord. Kujuta ette kahte täpselt ühesugust inimest, sama haridusega, sama vana ja samade isiksusomadustega. Neid eristab ainult üks asi. Nende lähedased sõbrad.  Esimese inimese lähedased sõbrad on Eesti 5 jõukamat ja edukamat inimest. Teise inimese lähedased sõbrad on 5 baltijaama joodikut. Mis sa arvad, kumb saab suurema tõenäosusega edukaks ja miks?

Sellest tulenevalt ka vastus, kes tahab, aga kes ei julge. Leia enda ellu inimesed, kes sind julgustavad ja toetavad. Kui inimesi pole võimalik leida, siis loe vähemalt isikliku arengu raamatuid, kuula poadcaste jne.  Need kõik hakkavad mõjutama su mõtlemist ja tõstma julgust, et sina võid ka saada edukaks.

Milles peitub edu saladus? 

Lühike vastus – Kirest, unistusest ja tööeetikast. Usun, et edu saladuseks on kas unistus või õudusunenägu. Toon näiteks olukorra. Kui lähed arsti juurde ja saad teada, et kui sa ei hakka trenni tegema ja ei muuda oma toitumist, sured 3 kuu pärast. Kas sul oleks motivatsiooni trenni teha? Kui su elus juhtuks analoogne olukord ja sa sureksid 3 kuu pärast, kui sa ei saa edukaks, siis kindlasti mingi hetkeni see õudusunenägu motiveeriks sind ja paneks tegutsema nii, nagu teised pole valmis. Teine võimalus, palju parem võimalus, on unistus. Kui sul on sisemas suur tahe midagi muuta või luua, anda midagi maailmale ja see tunne inspireerib sind töötama ja panustama suurema kirega, siis tekib sarnane energia, mis tekitab sinus võitmatu tunde. Miks see on parem? Kui su edu on õudusunenäo eest põgenemine, siis sellel hetkel, kui oled õudusunenäost pääsenud, su motivatsioon kaob. Kui oled, aga edu saavutanud inspireeritud unistusest, siis suure tõenäosusega leiad mõne uue unistuse mille poole pürgida või mille poole kedagi järgmist aidata.

Esinemine Pärnu Koidula Gümnaasiumis LOE ROHKEM

Loe minu järgmist postitust siit!

Sildid: ,

Leave a Reply